Svatební prsten je neodmyslitelnou součástí svatebního obřadu. Je symbolem svazku i věrnosti, jeho kruhový tvar má symbolizovat nekonečnost. Jak se vlastně stalo, že tak jednoduchý šperk získal tak velký význam? Podívejte se na bohatou historii snubních prstenů, jejich podoby, ale také jejich významy v různých kulturách. Jak se v průběhu věků snubní prsteny přizpůsobovaly nové době a co v nich zůstalo nezměněno?
Počátky snubních prstenů
Stopy prvních snubních prstenů je možné zachytit už před několika tisíciletími. Již lidé v předantických civilizacích si uvědomovali důležitost symboliky prstenu jako závazku a nekonečna.
Starověký Egypt
První záznamy o výměnách snubních prstenů můžeme sledovat už před 5000 lety ve starověkém Egyptě. Jejich podoba však byla trochu jiná, než jsme zvyklí, byly totiž vyhotoveny z rákosu a konopí. Kruh byl pro Egypťany mocným symbolem věčného života a nekončící lásky. Zároveň v něm viděli i bránu do nových neznámých světů. Podobně jako dnešní páry si navlékali prsten na prsteníček levé ruky, jelikož věřili, že z něj vede žíla přímo do srdce.
Starověký Řím
Ty pravé snubní prsteny pochází z dob Římské říše. Ženy zde dostávaly dokonce dva prsteny. Jeden prsten zásnubní, který byl vyroben většinou ze železa, a druhý snubní, který byl vyroben ze zlata. Železný prsten nosily ženy doma a zlatý na veřejnosti.
Svatební prsten podobně jako v Egyptě nosili Římané na levém prsteníčku. Často se nosily také prsteny známé jako fede, které zdobil motiv sepjatých rukou. Postupem času však Římané přešli na typ svatebních prstenů, které byly zdobeny podobiznami snoubenců. Tento zvyk se přes Byzantskou říši přenesl až do středověku.
Rané křesťanství
Raně křesťanské prsteny vychází svou podobou z byzantských prstenů s podobiznami. Pro odlišení od předchozích kulturních tradic byly však podobizny manželů často doplňovány ještě obrazem Krista a symbolem kříže. Tato symbolika měla zdůraznit postavení manželství jako posvátného a neporušitelného svazku.
Vývoj prstenů napříč staletími
Společně se zdokonalováním řemeslných technik se začal tento pokrok samozřejmě propisovat i do podoby snubních prstenů. Od prstenů s rytím až po prsteny osázené diamanty, každá z následujících epoch ovlivnila podobu prstenů.
Středověká Evropa
Středověké snubní a zásnubní prsteny mohly být zcela jednoduché, ale stejně tak i bohatě ornamentálně zdobené. Při svatebním obřadu se zpravidla prsten navlékal na všechny prsty od palce, až nakonec spočinul na prostředníčku, většinou levé ruky, ale nebylo to vždy nutně pravidlem.
Ve středověku byly běžné i prsteny se vsazeným kamenem. Výběr toho správného drahokamu nebo polodrahokamu byl přísně svázán se symbolickým významem. Mezi oblíbené patřily například safíry (láska, čistota), nebo rubíny, ametysty, růženíny (láska).
Mezi oblíbené svatební prsteny však patřily i prsteny fede nebo prsteny s motivem nekonečného uzlu. Zajímavou variantu představovaly prsteny, které byly opatřeny nápisy, nejčastěji verši. Postupem času, ruku v ruce se zdokonalováním techniky, se začaly nápisy gravírovat na vnitřní stranu prstenů.
Renesance a baroko
Doba renesance s sebou přinesla rafinovanou podobu snubních prstenů, které jsou známé jako gimmel. Tyto prsteny se zpravidla skládají z několika částí, standardně 2–3 kruhů. Každou část prstenu je možné nosit odděleně, ale pouze po spojení tvoří celek. Často je před svatbou nosili snoubenci odděleně a při svatebním obřadu je opět spojili a znovusjednocený prsten zůstal na ruce nevěsty. Časem se začaly také objevovat snubní prsteny s diamanty.
Viktoriánská éra
Viktoriánské snubní prsteny se do povědomí zapsaly svou složitou symbolikou, která v podstatě kopírovala motivy předchozích epoch. Své nezastupitelné místo tak stále měly prsteny s nekonečnými uzly, nebo motivem srdcí. Často se také objevovaly prsteny s rytím. Stále častěji se na prstenech objevovaly diamanty. Svatební trendy byly také ovlivněny svatbou britské královny Viktorie, která stanovila precedens v malých zdobných detailech na snubních prstenech.
Moderní prsteny a současné trendy
Pulzující vývoj moderní společnosti s sebou přinesl i nové trendy ve svatebních prstenech. Páry si stále častěji volí alternativní kovy mimo osvědčených stálic, jako je zlato, stříbro nebo platina. Stále větší roli při výběru snubních prstenů hraje udržitelnost a etické standardy získaných surovin.
Diamant je věčný
Ve dvacátém století nabíral význam diamantových prstenů ještě prudší vzestup než v předchozích érách. Zvláštní zásluhu na tom má kampaň společnosti DeBeer, která v roce 1947 vynesla na světlo světa slogan „A Diamond is Forever”. V popředí se tento drahý kámen ocitl i díky rozvoji filmového průmyslu, který rozšířil představu, že diamant je symbolem postavení.
V současné době jsou snubní prsteny vyráběny v široké škále stylů včetně návratu ke starším epochám. Často si páry volí výrobu prstenů na míru s personalizovanými rytinami.
Technologické novinky
S nástupem počítačem řízené výroby se otevřely nové možnosti designu i technologie výroby. Kromě standardně používaných kovů jako zlato, stříbro nebo platina se začaly snubní prsteny vyrábět z alternativních kovových prvků, jako je titan, wolfram nebo kobalt. Zajímavou alternativou ke klasickým kovům může představovat i silikon.
Stále častěji páry hledají udržitelné varianty z ekologických a eticky bezproblémových zdrojů. Hledají tak etické diamanty, případně uměle vyrobené diamanty nebo prsteny z recyklovaných kovů.
Svatební prsteny v různých kulturách
Tradice svatebních prstenů sice pravděpodobně vznikla v Evropě a získala na významu v křesťanství, přesto výměnu svatebních prstenů najdeme i v jiných kulturách s jejich specifickým podtónem. Jaký význam a podobu mají svatební prsteny jinde na světě?
Asijské svatební prsteny
V porovnání s Evropou nehrají v asijském kulturním okruhu prsteny takovou klíčovou roli. Muži často svatební prsteny nenavlékají a ženy je začaly nosit poměrně před nedávnem. Typicky v Indii si páry častěji vyměňují ornamentální šperky, především náhrdelníky. Moderní páry však stále častěji volí variantu s výměnou prstenů. V Číně jsou snubní prsteny typicky vyrobeny ze zlata a většinou obsahují motiv draka, který podle zvyku přináší štěstí.
V Japonsku jsou snubní prsteny vyrobeny ze tří různých barev zlata, které mají symbolizovat nutné lásku, přátelství a věrnost. Podobně jako v Evropě se tyto snubní prsteny nosí na prsteníčku levé ruky.
Africké svatební prsteny
Mnoho afrických kultur preferuje korálkové snubní prsteny nebo šperky. Při jejich výrobě se logicky často využívá přírodní materiál jako dřevo, kůže nebo slonovina. Využití těchto materiálů je čistě symbolické. Mají totiž ochrannou funkci, ale také mají podporovat plodnost.
Symbolika se však region od regionu proměňuje, například etiopští křesťané využívají klasické snubní prsteny s náboženskými symboly. Oproti tomu Zuluové kladou větší důraz na tradiční oděv a korálkové šperky.
Židovské svatební prsteny
Během židovského svatebního obřadu přijímá prsten tradičně pouze nevěsta, která jej umisťuje na ukazováček pravé ruky. Běžně jej ale po obřadu ženy přendavají na prsteníček levé ruky. Dnes jsou při židovské svatbě využívány jednoduché svatební prsteny, podle tradice z čistého stříbra nebo zlata.
Dříve se však využívaly bohatě zdobené prsteny se stříškou, která pravděpodobně představovala domov nebo chrám. Stříška se mohla také otevírat a odkrývat hebrejský nápis.
Symbolika a rozmanitost
Vývoj prstenů probíhal především z hlediska ornamentů a zdobnosti, ale význam v podstatě zůstává po tisíciletí neměnný. Snubní prsten představuje závazek, nekonečnost. To jsou hodnoty, které spojují všechna manželství napříč kulturami. Snubní prsteny nám připomínají, že i když se nám může zdát, že se naše cesty rozcházejí, láska je vždy dokáže spojit. Svatební prsteny nejsou jen kovové kroužky, ale odraz touhy páru po trvalém a nadčasovém spojení jejich duší.