Mnoho nevěst (ale i ženichů) si svou perfektní svatbu představuje už od dětství. Možná jste se i vy právě dostali do oné plánovací fáze. Přirozeně chcete, aby vše bylo dokonalé, květinovou výzdobou počínaje a zasedacím pořádkem konče. Dávejte si ale pozor, aby vás chystání svatby úplně nepohltilo. I když je to mnohdy náročné, mělo by vám její plánování přinášet převážně radost a potěšení, nikoliv stres a úzkost. Jak připravit dokonalou svatbu a nezbláznit se při tom?
Myslete při přípravě svatby pozitivně a realisticky
Správné mentální nastavení vám už od počátku může pomoci vyhnout se plánovacímu stresu a připravit vás na všechna možná nemilá překvapení. I přesto, že si svou svatbu dokážete naplánovat do sebemenšího detailu, neznamená to, že vše proběhne bez zádrhelů. Možná to bude právě spíše naopak.
Když budete při plánování svatby myslet pozitivně…
- snížíte úzkost a napětí
- dokážete se rozhodovat racionálněji
- snížíte počet konfliktů se svou drahou polovičkou a vašimi nejbližšími
- budete při plánování kreativnější
A když budete zároveň myslet realisticky…
- nezdary vás nezaskočí, naopak se od nich dokážete odrazit
- dokážete snadno řešit problémy
Připravujte svatbu společně
Nezapomínejte, že v plánování svatby nejste sami. Nebojte se se svou drahou polovičkou otevřeně mluvit i o problémech a nezdarech, se kterými se potýkáte.
Role rodiny v plánování svatby
Před plánováním byste si měli ve dvou také otevřeně promluvit o roli vašich rodin v plánování svatby. Rodina může být při přípravách nedocenitelnou pomocí – ale také se může stát neřízenou pohromou. Proberte, jak nastavit hranice, o co rodinu požádat a z čeho ji vynechat, aby váš velký den proběhl skutečně především podle vašich představ. Buďte ale otevření návrhům vašich rodin. Některé rodiny mají zkrátka zaběhlé tradice a rády by je prožili i s vámi. Zkuste proto hledat přijatelné kompromisy pro všechny.
Velmi výhodnou komunikační strategií je pravidelně informovat rodinu a blízké o průběhu příprav, čímž udržíte rodinu v obraze s pocitem, že jsou do všeho aktivně zapojení. Eliminujete tím možnost, že se vás pokusí něčím „překvapit“.
Nejdůležitější rozhovor při přípravě svatby je ten o financích. Zkuste si dopředu vyjasnit, kdo by na co mohl přispět, aby později nedošlo k nepříjemným nedorozuměním nebo hádkám.
Stanovte si priority
Stanovení priorit je první faktickým a zásadním krokem při plánování vaší svatby. Jednoduše si ve dvou sedněte a vytyčte si několik bodů, které jsou pro vás na celém dni klíčové. Zaměřte se ale skutečně pouze jen na to, co byste chtěli vy – ne na to, co si myslíte, že se od vás očekává.
Vytvořte si seznam požadavků, přes které zkrátka nejede vlak. Můžete na něm mít například vysněnou kapelu, maximální počet hostů nebo třeba konkrétního fotografa. Opravdu je jen na vás, na čem budete trvat – ať je to svíčková k obědu, nebo héliové balónky s motivy srdcí.
Kromě klidu při plánování svatby se vám tento seznam může vyplatit i finančně. Může vám to pomoci vyvarovat se přemrštěného utrácení za věci, které pro vás nejsou tak podstatné.
Dobře promyslete finanční stránku svatby
Dobře rozplánovaný rozpočet znamená velkou výhodu. Začněte určením celkové sumy, kterou plánujete za svatbu utratit. Následně si stanovte jednotlivé finanční podkapitoly – tedy kolik z celkové částky vydáte za jídlo, kapelu, pronájem místa… S takovým plánem bude snazší udržet výdaje ve stanovených mezích a vy nebudete investovat příliš mnoho prostředků do položek, které jste nestanovili jako ty nejnutnější.
Pro strýčka příhodu je ale dobré mít bokem menší rezervní fond, který bude sloužit k uhrazení neočekávaných výdajů. Aby byla tato rezervní část rozpočtu dostatečná, doporučuje se mít bokem alespoň 5 nebo ideálně 10 % vámi plánované celkové částky, kterou chcete utratit.
Nebojte se při přípravách svatby úkolovat
Naplánovat svatbu se může jevit jako tak náročný úkol. Co vám ho ale může usnadnit, je delegování. Vyberte si položky a úkoly, do kterých se vám chce nejméně – třeba výběr dekorací, nadepisování obálek s pozvánkami nebo zařizování fotokoutku – a jednoduše je předejte k řešení spolehlivým osobám.
Proč je přerozdělování úkolů pro vás tak výhodné?
- Snižuje stres, kterému byste mohli být vystaveni, pokud by vše bylo jen na vás.
- Můžete dostat cennou radu a zkušenost.
- Získáte emoční podporu.
Využívejte sílu techniky
V dnešní době navíc vše můžete přehledně vyřešit pomocí nejrůznějších svatebních plánovačů. Nebojte se je proto využívat! V našem svatebním plánovači najdete přehledný seznam úkolů, do kterého můžete libovolně přidávat položky a odškrtávat si jejich plnění. Zároveň v něm můžete spravovat i svůj svatební rozpočet nebo seznam hostů.
Díky svatebnímu plánovači budete mít věci plně pod kontrolou. Navíc vám předpřipravený svatební plánovač může připomenout některé položky, na které jste mohli při plánovaní zapomenout.
Svatební koordinátor: ano, či ne?
Pokud chcete úplně odevzdat tíži plánování na cizí bedra, můžete také najmout profesionálního svatebního koordinátora. Podívejte se na výhody a nevýhody, které vám může angažování profesionála přinést.
Výhody využití svatebního koordinátora
✅ Koordinátor umí chodit ve světě svatebního byznysu a má kontakty na ověřené dodavatele.
✅ Koordinátor dokáže vybrat dodavatele, kteří zapadnou do vašich požadavků včetně rozpočtu.
✅ Koordinátor dokáže odhadnout rozpočet na základě vašich požadavků a dohlédne na to, abyste jej nepřečerpali.
✅ Koordinátor ušetří váš čas.
✅ Koordinátor řeší nastalé krize.
✅ Koordinátor dokáže k zadaným úkolům přistoupit s invencí.
✅ Koordinátor umí vytvořit komplexní časový harmonogram a logisticky řídit celý váš svatební den.
✅ Koordinátor se dokáže komplexně postarat o vaše hosty.
✅ Pro koordinátora nekončí práce svatební oslavou, postará se i o posvatební servis (vracení vypůjčených věcí apod.).
Nevýhody plánování svatby s koordinátorem
❌ Platba koordinátorovi navyšuje celkový rozpočet svatby.
❌ Některé páry mohou skrz svatebního koordinátora přijít o prožitek z organizace svatby.
❌ Společné řešení problémů s partnerem může tmelit vztah.
❌ Některé páry mohou mít pocit, že předáním organizace svatby už nebude svatba organizovaná stoprocentně podle jejich gusta.
❌ Koordinátory byste si měli dobře proklepnout. Pokud najmete někoho, s kým si nesednete, může se plánování proměnit v noční můru.
Časový harmonogram přípravy svatby
Dobře zvládnutý časový harmonogram se může stát dobrým odrazovým můstkem pro přípravu svatby bez stresu. Zabráníte tím tomu, aby nad vámi získal moc chaos a abyste se dostali do časového presu v závěrečném úseku příprav. Díky dobře vypracovanému časovému plánu můžete také eliminovat pocit nejistoty, že na něco zapomenete nebo nevyřešíte včas.
Neprokrastinujte a zůstaňte v tempu
Snažte se stanovený plán příprav svatby skutečně dodržovat a neodsouvejte úkoly, i když se vám do nich třeba tolik nechce. Pro tyto úkoly můžete třeba využít pomoci vašich blízkých nebo najmout profesionála, ale dbejte skutečně na to, aby byly úkoly plněny v naplánovaném časovém horizontu. Vyhnete se tak stresu, který vzniká doháněním plánu na poslední chvíli.
Je však důležité, aby vámi stanovený plán měl realistická časová očekávání. Snažte se přípravu svatby rovnoměrně rozvrstvit do delšího časového horizontu, aby se plnění více úkolů v rychlém časovém sledu nestalo nemožným úkolem.
Nedejte prostor obavám
Vhodný time management při přípravě svatby vám také pomůže předejít stresu z toho, že váš vybraný dodavatel nebude mít kapacitu na přijetí vaší zakázky. Včasné vyhledání a kontaktování dodavatele vám zajistí, že získáte s dostatečným předstihem vámi preferovaného dodavatele a nebudete muset hledat druhou volbu, se kterou nebudete tak spokojení.
Díky dobře sestavenému časovému harmonogramu budete mít při přípravě svatby dostatečnou časovou rezervu, pokud některé z vašich plánů selžou. Nemusíte mít obavy, že pokud nastane problém, nebudete mít prostor k jeho řešení.
Nezapomínejte při přípravě svatby na sebe
V celém tom velkém plánovacím kolotoči nesmíte také zapomínat na sebe, abyste se v přemíře zařizování a plánování neztratili. Podívejte se na praktické tipy, jak se udržet v dobré psychické pohodě.
Odpočinek je součástí přípravy svatby
Součástí plánování svatby se musí stát i váš čas pro sebe, který strávíte příjemným odpočinkem. Čas, který zasvětíte plánování svatby, by měl vyvážit čas, kdy na dekorace, fotografa ani zasedací pořádek ideálně ani nepomyslíte. Proto si už od počátku plánujte aktivity, při kterých si pravidelně „dobijete baterky“. Ať už to pro vás znamená zajít si na masáž, odjet na víkendový wellness pobyt, nebo jenom posedět večer doma u dobré večeře a lahve vína.
Zásadou však je, že byste si měli péči o sebe věnovat pravidelně a preventivně, a ne až ve chvíli, kdy se pod tíhou svatebního stresu začínáte hroutit. Tím totiž dokážete mnohem lépe na reagovat na nastalé náročné situace. Důležité také je, abyste se dokázali dané aktivitě plně věnovat a nemyslet u ní třeba na to, že vám odřekl dodavatel květinové výzdoby.
Příprava svatby má své hranice
Stanovení hranic je obzvlášť při přípravě svatby základem úspěchu. Hranice je potřeba vymezit hlavně přátelům a vaší rodině. I když to třeba myslí dobře, mohou vás dostávat pod tlak svými požadavky nebo nevyžádanými radami. Tím, že si dopředu vytyčíte vzájemná očekávání, předejdete budoucím konfliktům a udržíte vaše vzájemné vztahy v dobré kondici.
Při přípravě svatby se může leccos pokazit
Pokud do přípravy svatby od počátku půjdete s nastavením, že se něco nakonec alespoň maličko pokazí, můžete si tím do budoucna ušetřit stres. Jistě, že chcete, aby byl váš svatební den perfektní – ale alespoň malá chybička se téměř vždy vloudí.
Pokud budete předem připraveni na to, že vše nepůjde jako po drátkách, budete schopní v krizových situacích jednat s chladnou hlavou. Navíc vám to také v budoucnu umožní k řešení krizových situací přistupovat kreativněji. Svou pozornost tak můžete směřovat k tomu, na čem při svatbě doopravdy záleží, na vaši vzájemnou lásku.
Nesrovnávejte svou svatbu s ostatními
Vaše svatba není soutěž. Při přípravě svatby se snažte neupínat se ke svým předchozím zkušenostem se svatbami svých přátel či známých. Už vůbec se nesrovnávejte s vystajlovanými fotkami svateb na sociálních sítích – na facebooku a instagramu vidíte jen to, co dotyčný chce, abyste viděli. Málokdy tam narazíte na autentickou svatební perspektivu, a už vůbec se nedozvíte o nezdarech při plánování.
Autenticita je k nezaplacení
Vaši hosté moc dobře poznají, pokud svatba bude působit až příliš kašírovaně. Drobné nedokonalosti přidávají svatbě na její autenticitě a uvěřitelnosti. Jsou to právě ty roztomilé nedokonalosti, na které se bude jednou vzpomínat. I když se to tak v danou chvíli možná nezdá, časem se k nim budete s láskou a úsměvem na rtech vracet.
Svatba je především o lásce
Ať už bude vaše svatba malá, nebo velká, nezapomínejte na to, že jde především o vás dva! To je to hlavní, co by vás mělo provázet na cestě plánování svatby. Uchopte plánování svatby jako příležitost, jak ještě více utužit váš vzájemný vztah a jak společně jít za svým cílem – svatebním dnem, který si skutečně užijete.