Důvody, proč se páry rozhodnou mít svůj velký den v zahraničí, jsou různé. Nejčastěji je to počasí, jedinečná atmosféra, netradiční prostředí, ale také to může být to, že prožijete malý intimní obřad jen ve dvou. Avšak plánování této událostí s sebou může přinést také značná úskalí, proto se více hodí pro páry, kterým nevadí v klíčových chvílích také trochu improvizovat.
Proč se rozhodnout pro svatbu v zahraničí?
Možná právě teď váháte, jestli je svatba v zahraničí pro vás to pravé. Možná jste si právě představili, jak se komplikovaně domlouváte s úřady v cizině a sháníte dodavatele.
Vzpomínky
Na druhé misce vah se vám ale stále můžou vynořovat příjemné chvíle, které jste na daném místě strávili, možná jste se na tomto místě dokonce zasnoubili. Exotická destinace je také fotogenickou kulisou pro nezapomenutelné svatební fotografie.
Romantika ve dvou
Dalším důvodem pro svatbu v zahraničí může být také touha po intimním obřadu bez velké společnosti. Třeba i proto, že by se vám obřad a následná hostina prodražily více než obřad ve dvou v exotice.
Domovina vašeho partnera
Velké téma je svatba v zahraničí také pro páry, v nichž je každý občanem jiné země. Takové páry se rozhodují, zda se vezmou v domovině jednoho, či druhého ze snoubenců – nebo zda se nakonec vezmou na území třetího státu.
Výběr destinace zahraniční svatby
Hlavním klíčem při výběru vaší vysněné destinace je samozřejmě dojem, který ve vás místo zanechává, a vaše případná citová vazba. Zvážit byste ale měli také to, zda je v dané lokalitě bezpečno a zda bude možné zajistit si v místě všechny potřebné dodavatele. Jaké faktory při výběru destinace je potřeba zvážit?
Náklady na cestu a ubytování
Hlavním hlediskem při rozhodování jsou většinou náklady na tyto dvě nejzásadnější položky. Je proto zvlášť důležité, abyste si stanovili realistický rozpočet.
Pokud se bude jednat o svatbu, kam za vámi dorazí i svatební hosté, tak byste měli zvážit místo, které si budou moci dovolit (v případě, že si budou náklady na cestu a ubytování hradit sami).
Přečtěte si také: Jak vybrat svatební místo
Dostupnost destinace
Při výběru lokace byste měli také zvážit, zda bude pro vás a pro vaše hosty dobře dostupná. Měli byste uvážit, že aby se cesta v případě vzdálenějších destinací vyplatila, měli byste na daném místě (a případně i vaši hosté) strávit alespoň pět dní, což samozřejmě opět promluví do vašeho rozpočtu.
Do některých států také stále platí vízová povinnost, kterou je třeba řešit s dostatečným předstihem. Myslete na to, zejména pokud budete zvát hosty, ne všichni totiž vlastní platný cestovní pas, který je k získání víza nutností.
Pokud preferujete spíše víkendovou svatbu, tak zvažte destinaci, kam se dostanete v řádu několika hodin a ideálně také přímým letem.
Jaké bude na svatbě počasí
Na své svatbě rozhodně nechcete prožívat silné monzuny nebo nesnesitelně dusné počasí. Proto byste měli zvážit klimatické podmínky lokace, včetně sezónních „specialit“. Zvláště pokud se vydáte do vzdálenější lokality, měli byste se předem informovat o obvyklých klimatických podmínkách v destinaci.
Kulturní a jazykové specifikace země
Pokud si dáte tu práci a prozkoumáte místní zvyky a kulturní nuance, může se vaše svatba stát ještě kouzelnější událostí, než jste původně plánovali. Například pro Italy je svatba celodenní záležitostí, ale na Maltě jsou pro změnu zvyklí začínat obřadem v pozdních odpoledních hodináh. Měli byste také zvážit, zda lokální kulturní zázemí bude pohodlné i vašim hostům, pokud jste se rozhodli je na svatbu pozvat.
V případě jazyka byste měli zvážit služby svatebního plánovače, obzvlášť pokud nebude ve vaší vysněné destinaci úředním jazykem angličtina. V některých zemích zvláště ve venkovských oblastech může být komunikace v angličtině problém.
Jak svatbu ošetřit z právního hlediska?
Svatba v zahraničí znamená také řadu administrativních úkonů. Zpravidla platí, že jednodušší práci budete mít, pokud sňatek uzavřete v některé ze zemí Evropské unie.
Jaké doklady budete potřebovat?
V každém případě byste měli mít v pohotovosti následující dokumenty:
- vaše rodné listy
- potvrzení o právní způsobilosti k uzavření sňatku
- pokud se nechystáte uzavřít první manželství, budete potřebovat potvrzení o rozvodu nebo úmrtní list bývalého partnera
Aby vaše dokumenty byly platné i v zahraničí, je nutné nechat si je stvrdit tzv. apostilou, která potvrzuje ověření podpisu a otisku razítka za účelem použití v cizině. O toto potvrzení můžete žádat pouze na ministerstvu zahraničních věcí, služba je však zpoplatněna. Toto potvrzení uznávají pouze v zemích, které podepsaly tzv. Haagskou úmluvu.
V ostatních zemích je třeba podstoupit tzv. superlegalizaci dokumentů. Vaše dokumenty tak bude ověřovat české ministerstvo zahraničí a tuzemský zastupitelský úřad země, kterou plánujete k uzavření sňatku navštívit.
Podmínky ve vaší vysněné lokalitě
Důležité je, abyste si vždy před plánováním svatby zjistili podmínky, které daná země má pro uzavíraní manželství cizinců. Některé státy totiž neumožňují uzavření manželství s právní platností, ale můžete si dopřát alespoň romantický obřad jako symbolickou záležitost.
Pro nejpřesnější a nejaktuálnější informace se můžete pokusit kontaktovat matriku v dané lokalitě. Tam můžete dostat přesné instrukce o tom, jaké doklady od vás budou na místě potřebovat a zda je vůbec možné zde uzavřít sňatek.
Užitečné informace vám může poskytnout zvláštní matrika se sídlem v Brně. Již dopředu vám může podat informace, zda bude možné váš sňatek legalizovat. Pomoci vám také mohou stránky příslušné ambasády.
Jak potom doma?
Pro uznání manželství v ČR budete potřebovat mít v ruce oddací list z cizozemské destinace, který bude opatřený úředně uznaným překladem. Dále budete potřebovat doklad o státním občanstí a další doklady potřebné k ověření správnosti zapisovaných údajů do matriční knihy, jako je např. rodný list.
Zápis do matriční knihy provádí zvláštní matrika v Brně, ale požádat o něj můžete na kterékoliv matrice v ČR.
Dodavatelé na svatbu v zahraničí
Pokud jste se už pevně rozhodli pro místo konání svatby a rezervovali si termín, je na čase začít se poohlížet po dodavatelích. Na místě jsou rozhodně úvahy, zda si nenajmout svatebního plánovače, který má zkušenosti se svatbami v dané lokalitě, nebo zda alespoň nevyužít služeb překladatele.
Zeptat se ale můžete i na místě konání svatby. Pokud v lokalitě svatby probíhají často, může vám pronajímatel prostoru poskytnout cenné kontakty na dodavatele.
Proveďte důkladnou rešerši
Poté, co získáte doporučení nebo na webu najdete lokální dodavatele, nastává fáze, kdy budete muset důkladně projít jejich portfolia. Jen důkladné prozkoumání portfolií fotografů, kameramanů a dalších poskytovatelů služeb vám může poskytnout bezpečný přehled toho, co od nich můžete čekat.
Hledejte také recenze a reference dalších zákazníků. Zkušenosti ostatních mohou být v případě svatby v cizí lokalitě klíčové.
Komunikujte
Komunikaci s potenciálními dodavateli byste měli zahájit včas, abyste si pojistili jejich dostupnost. Věnujte pozornost stylu jejich komunikace, srozumitelnosti jejich požadavků a ochotě odpovídat na vaše dotazy a naplňovat vaši koncepci. Pravděpodobně nebudete mít možnost vidět se s dodavatelem před svatbou osobně, zkuste proto navrhnout setkání prostřednictvím on-line video hovoru.
Vztah s dodavateli je vhodné upravit i smluvně. Smlouvy byste měli důkladně kontrolovat a případně je konzultovat s odborníky v oboru. Ve smlouvě by měly být jasně popsány služby, náklady a případné storno podmínky.
Hosté na zahraniční svatbě
Pokud plánujete svatbu v zahraničí, které se budou účastnit i vaši blízcí, měli byste věnovat zvýšenou pozornost komunikaci s nimi. Jaké zásady se hodí mít na paměti?
Pozvánky zašlete včas
Pokud se bude vaše svatba konat ve vzdálenější lokalitě, je nutné zaslat pozvánky s takovým předstihem, aby si vaši hosté pohodlně mohli zařídit letenky, případně jinou přepravu.
Rozhodně si od svých hostů vyžádejte závazné potvrzení účasti, abyste měli skutečně pevný počet hostů. Mimo to také hosty požádejte, aby vám sdělili svá dietní omezení, abyste se vyhnuli případným zažívacím problémům.
Poskytněte informační servis
S udržováním aktuálního informačního přehledu vám může pomoci svatební web. Na něj totiž můžete umístit doporučení na spoje, ubytování a další potřebné záležitosti.
Svým hostům zde můžete nabídnout různé možnosti ubytování, které můžete hierarchizovat podle cenových možností. Případně můžete své hosty informovat o skupinových slevách, které jste ve vaší cílové destinaci dojednali.
Vytvořte hromadný komunikační kanál
Abyste podpořili pospolitost svatby, můžete také vytvořit skupinový komunikační kanál, jako například chat v aplikaci WhatsApp, kde můžete průběžně sdílet praktické tipy na cestu. Tento kanál také může pomoci vašim hostům vytvářet skupinky a v případě problémů může posloužit jako nouzový helpdesk.
Hurá na svatbu v zahraničí
Teď už zbývá jen vybrat si své vysněné svatební šaty a sbalit vše do kufru. Svatba v zahraničí sice představuje náročnější úředničinu, ale přinese vám také nezapomenutelné zážitky, které rozhodně nezmizí v šedi všedních dní. Svatba v zahraničí se může snadno stát uvolněnější událostí plnou intimní atmosféry, kde půjde skutečně jen o vás dva. Proto neváhejte a nechte se unést představou, že si své „ano“ řeknete za kouzelného šumu podvečerního moře.
Přečtěte si také: Jak vybrat svatební šaty: praktický průvodce výběrem