Svatba sama o sobě je vnímána jako pozitivní a radostná událost. Řada novomanželských párů ale přesto mluví před svatbou spíše o stresu a úzkostech, které zažívali při organizaci. A není se čemu divit, množství věcí, které je třeba zařídit je skutečně ohromné. Uprostřed všeho shonu spojeného s plánováním je proto důležité, abyste se dokázali zastavit a věnovat nějaký čas i sami sobě. V následujícím článku můžete nasbírat cenné tipy, které vám třeba pomohou ulehčit od břemene svatebních povinností.
Jak poznat předsvatební stres?
Předsvatební stres může mít mnoho projevů. Je proto dobré čas od času zpomalit a zamyslet se, jestli na sobě nepozorujete až příliš mnoho příznaků svatebního stresu. Rozhodně se nebojte zeptat i svého partnera, zda na vás nebo sám na sobě některý z příznaků nepozoruje.
Jak se svatební stres projevuje v chování
- Podrážděnost – Sama o sobě nemusí být příznakem stresu, ne vždy máte svůj den. Zpozorněte však, pokud vás vaši blízcí začnou častěji upozorňovat, že vaše reakce na podněty jsou nepřiměřené.
- Úzkosti – Jistá míra pozitivního stresu je před svatbou v pořádku. Zbystřete však, pokud vám úzkosti nedají spát.
- Výkyvy nálad – Chvíli nahoře a chvíli zase dole. Příliš časté střídání těchto pólů se negativně propisuje do vašeho celkového mentálního zdraví.
- Pocit přetažení – Pokud máte často pocit, že je proces plánování svatby nad vaše síly.
- Obsedantní myšlenky – Až příliš nutkavá potřeba mít vše ve svůj velký den dokonalé nevede k ničemu pozitivnímu.
Jak se může předsvatební stres projevit na vašem zdraví
- Bolesti hlavy a migrény – Jako jeden z projevů přemíry stresu se mohou objevit nepříjemné bolesti hlavy.
- Nadměrná únava – Stres může negativně ovlivnit váš spánek. Pokud jste i po celonočním spánku unavení, měli byste ubrat.
- Změny chuti k jídlu – Skrze stres se mohou změnit i vaše stravovací návyky. Můžete se začít více přejídat nebo naopak jíst mnohem méně.
- Zvýšená tepová frekvence – Stresové situace mohou také způsobit nepříjemné zvýšení tepové frekvence.
- Oslabení imunity – Stres může neblaze přispět ke snížení vaší přirozené obranyschopnosti. To vede k častějším a vleklejším onemocněním.
Co vás může před svatbou stresovat
V předsvatební nervozitě pro vás může být stresující snad každá situace. Přesto jsou některé, které často vykolejí i ty, jejichž nervy dosud odolávaly. U kterých položek svatebního to-do listu si dát největší pozor?
Seznam svatebních hostů
Počítejte dopředu s tím, že vybírat ze svých přátel a známých, koho pozvete a koho ne, patří mezi nejnáročnější zážitky. Obrňte se dopředu trpělivostí a počítejte s tím, že zkrátka dost možná nebudete moci pozvat všechny.
Výběr místa konání
Najít vhodné kulisy ke svému velkému dni je velký a náročný úkol. Abyste se vyhnuli působení nežádoucích stresových faktorů, rozhodně jej nenechávejte náhodě. V ideálním případě byste si místo měli zamluvit dokonce až rok předem. Minimálně však počítejte s půlroční rezervační lhůtou.
Komunikace s dodavateli
Pokud nejste vyloženě komunikativní typ, může se pro vás tento aspekt plánování svatby stát doslova noční můrou. V tomto ohledu je také potřeba myslet dobře logisticky, abyste dokázali všechny dodavatele dobře zkoordinovat.
Pomoci vám může například váš partner, kterému můžete vytvořit portfolio dodavatelů s potřebnými pokyny a pověřit ho komunikací s nimi. Pokud se do této práce nechce ani jednomu z vás, můžete také využít služeb svatebního koordinátora.
Vytvoření zasedacího pořádku
Kdo s kým může sedět a koho od sebe držet raději dál? Skutečně nezáviděníhodný úkol, který je rovný náročné šachové partii. Rozhodně byste na tuto výzvu neměli být sami. Zahrňte do plánování zasedacího pořádku svého partnera nebo někoho, kdo se vyzná ve složitých vztazích mezi značnou částí vašich svatebních hostů.
Ladění figury do šatů
Všechny oči v tento velký den budou spočívat především na vás. Logicky chcete být středem pozornosti a miláčkem všech objektivů. Mnoho nevěst se tak před svatbou uchyluje k drastickým dietám, které mimo nepříjemného jojo efektu mohou mít také značné zdravotní dopady. Myslete proto v tomto ohledu realisticky a nemějte na sebe a své tělo příliš velké nároky.
Plánování svatební cesty
Mimo veškeré plánování spjaté se svatbou se přidává také otázka výběru svatební cesty. Pokud se na její realizaci momentálně necítíte, nebojte se si svatební cestu klidně odložit i o rok. Mnohem více si ji užijete v případě, že dostanete možnost si ji důkladně naplánovat.
Jak se bránit svatebnímu stresu
Pokud víte, jaké jsou největší třecí plochy, při kterých se ve vás mohou probouzet nepříjemné pocity stresu a úzkostí, měli byste také vědět, co můžete dělat pro to, abyste se cítili lépe. Podívejte se na následující tipy, které vám mohou pomoci zaměřit se na vaši psychickou pohodu.
Pravidelně si oddechněte
Zásadní podmínkou pro blahodárné působení je to, že byste si měli vybrat takovou aktivitu, která vás bude bavit. Není úplně vhodné pouštět se do experimentů, ale vsadit na osvědčenou jistotu.
Pokud víte, že dokážete vypnout pouze při horké koupeli se spoustou pěny, utíkejte napustit vanu a vybrat si tu správnou relaxační hudbu. Někomu může pro změnu vyhovovat pravidelné cvičení jógy. Rozhodně však v době, kdy se budete věnovat těmto oddechovým koníčkům, nekontrolujte maily a neodpovídejte na žádné svatební dotazy.
Myslete na své fyzické zdraví
Stres se samozřejmě může projevit i na vaší celkové kondici. Měli byste proto myslet i na ni. Na prvním místě je třeba myslet na dostatečnou hydrataci. Pokud tělo nebude mít dostatek vody, mohou se dostavit pocity únavy nebo bolesti hlavy.
Myslete také na to, že není pokaždé dobré řešit pocity únavy šálkem kávy. Kofein totiž může mimo stimulační účinky také podporovat tvorbu stresových hormonů, je proto dobré stanovit si denní limit na dva šálky kávy, které je lepší konzumovat spíše po jídle.
Rozhodně se také zaměřte na délku a kvalitu vašeho spánku. Spánek vám totiž pomáhá se obrnit před nadcházejícím stresem. Kvalitu spánku můžete podpořit tím, že si pár hodin před plánovaným spánkem dáte odpočinek od modrého světla.
Tipy na oddechové aktivity
Každý je trochu jiný. Pokud ale pořádně nevíte, jaké aktivity by vám mohly pomoci skutečně si odpočinout, můžete se inspirovat tímto seznamem.
- Jóga
- Wellness
- Sport
- Dlouhé procházky v přírodě
- Čtení oblíbené knihy
- Poslech hudby
- Vaření oblíbeného jídla
Dejte si pauzu od svatebního stresu
Všeho moc škodí. Pokud nechcete, aby vás předsvatební stres úplně položil, budete si od něj muset dát čas od času pauzu.
Dopředu si stanovte alespoň jeden večer v týdnu, kdy se nebudete svatbou vůbec zabývat. A to včetně večerů, které budete trávit s partnerem. Tyto večery by měly patřit pouze vám a ideálně by měly probíhat v offline režimu. To znamená: žádná kontrola e-mailu, žádné brouzdání na svatebních webech, žádné prohlížení instagramu a pinterestu.
Tento předem daný čas by měl jednoduše být pouze pro vaše uvolnění. Pauza není luxus, který si nemůžete dovolit. Pauza je nutnost pro váš vnitřní klid.
Oslavujte pokroky
Svatbu můžete vnímat tak trochu jako množství menších úkolů, které vás dovedou k velkolepému finiši. Pokud se vám například podařilo zamluvit si pro konání svatby vysněné místo, proč to neoslavit?
Nemusí se hned jednat o velkou opulentní párty (to si nechte na svatbu). Stačí třeba i jen prosté symbolické přiťuknutí si s partnerem. V průběhu předsvatebního maratonu vám tyto drobné oslavičky mohou poskytnou cennou motivaci pro zdolávání dalších úkolů. Také vám umožní vzpomínat na svatbu jako celkový proces s příjemnou nostalgií.
Naplánujte svatbu bez stresu!
Může se to zdát jako klišé, ale pozitivní nastavení vaší mysli může být skutečně klíčem k úspěchu. Každý se při plánování svatby potýká s nepříjemnými pocity a strachem, jestli celou událost plánuje dostatečně pečlivě. Tyto obavy jsou logické, ale také vás dostávají do nepříjemné tenze.
Když se rozhodnete, že si plánování prostě užijete, může se příprava na váš velký den stát skutečnou zábavou. Snažte se příliš nelpět na nepodstatných detailech a především nezapomínejte, že na plánování svatby nejste sami. Tím nemáme na mysli pouze vašeho partnera, ale také vaše rodiny a přátele. Nebojte se povinnosti delegovat na ně.