Sledujte nás

Jak zvládnout svatební stres: tipy, jak se uvolnit, odreagovat a užít si svůj velký den

Svatební stres je naprosto běžnou součástí každého svatebního dne. Přirozeně budete mít strach, zda klapne veškerá logistika, jestli se budou všichni dobře bavit… a k tomu všemu samozřejmě můžete být také nervózní ze startu další životní etapy. Aby toto pnutí nebylo jedinou vzpomínkou na váš velký den, můžete se zaměřit na několik jednoduchých věcí, které vám pomohou nepříjemným pocitům uniknout. Pojďte se podívat na jednoduché tipy pro zvládání stresu a úzkosti ve váš svatební den.

Jak zvládnout stres před svatebním dnem

Spoustu svatebního stresu můžete eliminovat již před svatebním dnem, a to už ve fázi příprav. Vašemu klidu totiž může jen prospět, pokud budete mít pocit, že jste vše důkladně promysleli a připravili. Pokud si chcete být jistí úplně, můžete využít také služeb svatebního koordinátora.

Vytvořte si detailní harmonogram

Svůj svatební den můžete rozdělit do několika časových úseků pro jednotlivé body programu. Myslete však také na dostatečné časové rezervy. Pokud svůj harmonogram vytvoříte příliš nabitý, může se totiž stát dalším zdrojem svatebního stresu. Harmonogram by se ideálně měl týkat celého svatebního dne od příprav až po závěrečnou recepci.

Přečtěte si také: Jak připravit svatbu a nezbláznit se při tom

Pověřte své blízké

Nikde není psáno, že musíte všechno zvládnout sami. Už před vaším velkým dnem, můžete zaúkolovat své nejbližší, aby vám s jeho tíhou pomohli. Na místě vám mohou svědci nebo vaši nejbližší přátelé pomoci s logistikou, komunikací s dodavateli nebo s uváděním hostů na jejich místa.

Dobře se vyspěte

Tíha svatebního dne, spousta lidí kolem, to jsou faktory, které se na vašem svatebním dni mohou podepsat. Stává se, že noc před svatebním dnem trvá usínání o něco déle, než jste zvyklí. Je dobré to mít na paměti a vydat se do postele o něco dříve, abyste pohodlně naspali alespoň 7 nebo 8 hodin.

Před spaním se můžete také uklidnit čtením své oblíbené knihy nebo horkou vanou. Večer byste se měli vyvarovat těžko stravitelných jídel a příliš dlouhého koukání do modrého světla.

Jak zvládnout stres ráno před obřadem

Samotný svatební den může rozbouřit vaše pocity, proto je důležité, abyste nezapomínali na sebe. Protože jen pokud budete uvnitř vyrovnaní a klidní, budete vypadat dobře i navenek.

Vstaňte tou správnou nohou

Ideálním startem každého dne je především snídaně. Dopřejte si dobrý čaj a vydatnou stravu. Klidně si ji nechte přinést do postele, je to přece váš velký den! Vyhněte se však přespříliš tučným nebo mastným jídlům, abyste necítili příliš těžko. Můžete zvolit například müsli s jogurtem a čerstvým ovocem. Snídani byste ale rozhodně v tento velký den neměli vynechat.

Zacvičte si

Považuje se za prokázaný fakt, že cvičení může snižovat stres a úzkost. I přesto, že nepatříte mezi nadšence do fitness nebo rekreačního běhání, doporučuje se, abyste si dali alespoň procházku ve svižnějším tempu nebo se protáhli pomocí základních pozic jógy. Díky cvičení se můžete cítit uvolněnější a soustředěnější po celý den.

Dodržujte pitný režim

Snažte se mít po celý den po ruce lahev s vodou, abyste si zajistili dostatečný příjem tekutin. Obzvlášť byste to měli mít na paměti, pokud svou svatbu chystáte v teplejších měsících roku. Vodu si můžete pro lepší chuťový zážitek vylepšit například kousky citrusů nebo oblíbených bylinek.

Připravte si krabičku první pomoci

Hodit se vám pro všechny případy může také krabička první pomoci. Ideální je uložit si ji u někoho blízkého, koho budete mít stále nablízku. Co by se vám mohlo hodit?

  • Spínací špendlíky a kapesní šitíčko – Není rychlejšího řešení problémů se šaty! Ujistěte se však, že barvy nití ladí s vaším oblečením.
  • Kapesníky – Ať už se budete potit, nebo slzet, pomohou kapesníky udržet váš make-up v optimální kondici.
  • Žvýkačky nebo větrové bonbony
  • Prášky na bolest – Nikdy nevíte, kdy vás zastihne nečekaná bolest hlavy, buďte připraveni.
  • Náplasti –Zničehonic se vám může na noze udělat otlak.
  • Deodorant – Váš svěží pocit po celý den je totiž klíčový.
  • Sponky nebo gumičky – Možná bude potřeba provést drobné úpravy vašeho svatebního účesu.

Jak zvládnout stres během svatby

Ve víru dění byste ale také neměli zapomínat na svůj osobní komfort, abyste si tento velký den co nejvíce užili. Základem úspěchu může být efektivní komunikace s vaším nejbližším okolím, ale také kontakt s vaším protějškem.

Vaše pohodlí jako úkol

Před samotnou oslavou můžete požádat svého svědka, aby vám po celý den zajišťoval potřebný komfort. Například může během celého dne pomoci s dodržováním vašeho pitného režimu. Občas také bývají novomanželé tak vytížení, že se nestíhají ani najíst. Může to tak být třeba svědek nebo někdo blízký z rodiny, kdo vám sem tam strčí do ruky talířek s nějakou pochutinou. Tento člověk také může být dobrou clonou, pokud se rozhodnete někam na chvíli ukrýt, abyste si o samotě vydechli.

Přečtěte si také: Jak si diplomaticky a s grácií poradit s nezvanými hosty na svatbě?

Zaměřte se na svou drahou polovičku

Snad žádná svatba ještě neklapla na úplných sto procent. Dokonalosti se sice můžete přiblížit, ale spíš buďte připraveni, že se něco nepovede. Zrovna tak se nemůžete zavděčit všem svým hostům, a tak vždy bude někdo, kdo bude trochu bručet. Pokud to jen trochu půjde, zkuste všechna tato negativa hodit za hlavu.

Ta hlavní věc, o kterou na svatbě přeci jde jste vy a vaše drahá polovička. V případě, že budete mít pocit, že se všechno hroutí, podívejte se sobě navzájem zhluboka do očí a připomeňte si, že jde především o vaše vzájemné city.

Tipy na relaxační techniky na svatbu

Pokud jste příznivci relaxačních technik a dechových cvičení, možná se vám bude hodit následující seznam. Díky těmto cvičením můžete aktivovat své soustředění a získat potřebný klid a rozvahu.

Dechová cvičení

Díky vědomému dýchání můžete zlepšit svou koncentraci, ale také udělat něco málo pozitivního pro své držení těla a především také uvolnit nahromaděné napětí.

Pro správné provedení veškerých technik je důležité najít si klidné prostředí, kde vás nikdo nebude rušit. Podívejte se na následující dvojici technik. Třeba mezi nimi bude zrovna ta, která zachrání váš svatební den.

Technika 4-7-8

Pro správné provedení této techniky se pohodlně usaďte, zavřete oči a můžete začít se cvičením. V první fázi se zhluboka nadechněte a při nádechu počítejte do čtyř. Poté zadržíte dech a napočítejte do sedmi. Ve třetí fázi už jen pomalu a kontrolovaně vydechněte a napočítejte u toho do osmi. Aby bylo cvičení skutečně k něčemu platné, měli byste celý cyklus zopakovat alespoň čtyřikrát.

Dýchání do čtverce

Tato technika kontrolovaného dýchání je ještě jednodušší než první zmíněná. Budete počítat za každou stranu pomyslného čtverce jednou do čtyř. Podobně jako u předchozího cvičení budete začínat nádechem, při něm počítejte do čtyř. Po následující čtyři doby budete svůj dech zadržovat a ve třetím úseku budete na čtyři doby vydechovat. V závěrečném kole tohoto cvičení si dáte na čtyři doby pauzu. Celý tento čtverec byste měli opakovat alespoň pětkrát.

Meditace

V klidu se usaďte a věnujte několik okamžiků tomu, že si budete opakovat pozitivní mantry. V případě vašeho svatebního dne tak může stačit zavřít oči a opakovat si věty jako „jsem soustředěná/ý, klidná/ý a připravená/ý na tento velký den“. Podobné pozitivní mantry mohou proměnit vaše uvažování a podpořit vaše nastavení.

Podobně pozitivní vzhled může mít také řízená imaginace nebo vizualizace. Můžete si například představovat, jak kráčíte svatebním špalírem a jste zahrnování láskou a radostí. Pozitivní mentální obraz může pomoci se zmírněním vašeho stresu a také může podpořit váš vnitřní klid.

Nádech a výdech

Není to jen prázdná fráze, jak jste si mohli ověřit v tomto článku. Metoda kontrolovaného dýchání může pomoci se zvládáním stresu ve svatební den. Nejste v tom sami – alespoň malou míru předsvatebního stresu zažívá každý. Je proto důležité na něj být připravení a dopřávat si co nejvíce příjemných okamžiků. Úspěšné zvládnutí těchto pocitů totiž znamená, že až si svůj svatební den vybavíte ve vzpomínkách, vykouzlí vám krásný nostalgický úsměv na tváři. Už jenom proto stojí za to nepropadat panice a pořádně si to všechno užít.

Přečtěte si také: Co je nutné zařídit po svatbě

Často kladené otázky

Je nutná registrace do Svatebního plánovače?

Registrace nutná není. Náš plánovač můžete vyzkoušet i bez registrace. Vámi vyplněné údaje budou uloženy pouze ve vašem prohlížeči a budou smazána po 14 dnech. Proto vám doporučujeme Registraci, která je zcela ZDARMA a k ničemu vás nezavazuje. Navíc vaše data budete mít k dispozici při každém přihlášení.

Proč využít svatební plánovač?

S naším svatebním plánovačem naplánujete svou svatbu bez starostí. Plánovač je přehledný a můžete si ho upravit dle svých potřeb. Využít můžete Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace.

Kolik stojí svatební plánovač?

U nás nejsou žádné poplatky ani opakované platby pro snoubence. Náš svatební plánovač je Vám k dispozici zcela ZDARMA.

Je u vás možnost Svatby na klíč?

Tuto službu nenabízíme. ALE jsme schopni vám zaručit s naším Katalogem dodavatelů, široký výběr služeb z různých svatebních oborů. Takže i vy s našimi dodavateli zvládnete svou svatbu na klíč svépomocí. Popřípadě můžete v našem katalogu dodavatelů využít služeb svatební agentury, které tuto službu mají přímo v nabídce.

Je k vyzkoušení Svatebního plánovače nutná registrace?

Ne. K vyzkoušení Svatebního plánovače není registrace nutná. Svatební plánovač můžete vyzkoušet po dobu 14 dní.

Kde najdu pomoc v případě nejasností se Svatebním plánovačem?

K dotazům ohledně rady či pomoci nás kontaktujte na emailu .zc.uraburam@ofni

Co všechno najdu ve svatebním plánovači?

Položky Seznam úkolů, Svatební rozpočet, Seznam hostů, Moji dodavatelé, Svatební web a Moje inspirace, které přizpůsobíte svému výběru dodavatelů a svým potřebám.

Je počet dodavatelů uložených v plánovači nějak omezený?

Ne není.