Etiketa je pro mnohé možná strašákem, ale pro mnohé je to také kotva, která jim pomáhá se orientovat na společenských akcích. To, že se nechcete na své svatbě dopustit žádného faux pax, je pochopitelné. Proto, abyste se nemuseli zdlouhavě soužit pročítáním nejrůznějších zásad, jsme vytvořili tohoto základního průvodce. Po jeho dočtení už pro vás etiketa nebude velkou neznámou a zjistíte, že se vám v mnohém může přizpůsobit.
Pravidla komunikace se svatebními hosty
Klíčem k úspěchu každé akce je vhodná komunikace s hosty. Proto je důležité dát si záležet na svatebním oznámení, které by mělo vyjadřovat vaši radost a touhu se o svůj velký den podělit s vašimi nejbližšími. Co v tomto ohledu říká svatební etiketa?
Papírové, nebo digitální oznámení?
Jedním z posunů v oblasti svatební etikety je rozhodně forma svatebního oznámení. Není tak problém adresovat svatební oznámení pouze v digitální podobě. Jeho nesporné výhody jsou totiž udržitelnost, ale také cenová dostupnost. Navíc digitální oznámení poměrně snadno rozešlete všem pozvaným. Stačí pár kliknutí a pozvánky přistanou ve všech e-mailových schránkách.
Přesto je dobrým zvykem nechat si vyrobit několik kusů pozvánek v tištěné podobě pro rodinné příslušníky, kteří nejsou příliš technicky zdatní.
Kdy rozeslat pozvánky
Obecně se uvádí, že svatební oznámení je třeba nejpozději rozeslat šest až osm týdnů před svatbou. Samozřejmě ale také platí nepsané pravidlo, čím dříve, tím lépe. Obzvlášť pokud chystáte svatbu na odlehlejším místě a v hlavní dovolenkové sezóně.
Pokud od pozvaných očekáváte RSVP čili potvrzení účasti, nezapomeňte to na oznámení uvést. Zmínit také můžete svůj speciální svatební hashtag, pokud jste jej vytvořili.
Nevíte, jak si poradit s tvorbou svatebního oznámení? Přečtěte si také náš článek: Jak si vytvořit originální svatební oznámení?
Udělejte si pořádek v odpovědích
Pro pořádání svatby je skutečně důležité, aby vaši hosté vyslyšeli výzvu RSVP. Nezapomeňte proto také hostům stanovit jasný komunikační kanál, kam vám mají svou účast potvrdit či odmítnout.
Je ale také důležité dát jim přesný deadline, kdy chcete, aby vám předali odpověď. Obyčejně bývá jako nejzazší termín určen zhruba dva až tři týdny před svatbou. Pokud vám někdo do deadlinu neodpoví, můžete jej klidně na termín znovu upozornit, ale je třeba tak učinit laskavě skrze osobní telefonát nebo e-mail.
Pravidla svatebního rozpočtu
Jak se říká, pořádek dělá přátele. A to platí u plánování svateb a jejich rozpočtu dvojnásob. Snažte se v tomto ohledu o maximální transparentnost. Jen tak můžete vykročit tou správnou nohou do nového rodinného soužití.
Kdo co platí?
Dříve bývalo zvykem, že na svatebních oslavách se finančně podíleli především rodiče nevěsty, zatímco rodiče ženicha hradili svatební cestu. Dnes se však situace změnila a finanční břemeno se často dělí mezi snoubence a jejich rodiny. Není však ani výjimkou, že se pár rozhodne svatbu zaplatit ze svých vlastních zdrojů.
Pokud se budou na financování této události podílet také vaše rodiny, jistě je na místě zorganizovat jejich společné setkání, aby se vše řešilo maximálně transparentně a nevznikly tak rodinné sváry, které by přetrvávaly ještě dlouhé roky po vašem radostném dni.
Seznam hostů a zasedací pořádek
Držte se toho, že pozvat na svatbu byste měli pouze toho, koho skutečně chcete. Jen tak se vám podaří dodržet kapacitu místa konání a vejít se do stanoveného rozpočtu.
Při plánování zasedacího pořádku se snažte vyhnout tomu, abyste vytvořili stůl pro singles. Při rozmisťování svých nezadaných přátel postupujte jako u ostatních. Sesaďte je podle toho, kdo s kým by si mohl nejlépe rozumět.
Rozvrh úkolů
Při plánování si stanovte seznam úkolů, které je potřeba průběžně plnit. Měli byste proto s dostatečným předstihem řešit všechny položky svého rozpočtu. Podle obsazenosti místa se tak může stát, že si jej budete muset zamluvit i rok před konáním svatby. Je proto dobré si stanovit realistický časový harmonogram. Můžete také zaúkolovat své přátele nebo zapojit svatebního koordinátora.
Pravidla svatebního obřadu a hostiny
V centru pozornosti vašeho svatebního dne samozřejmě stojí samotný obřad a následná svatební oslava. Jaké zvyklosti byste neměli opomenout a co přesně si můžete dovolit při jejich plánování?
Etiketa svatebního obřadu
V případě svatebního obřadu je nutné pohlídat si zejména dva aspekty, a sice zasedací pořádek a pokyny pro fotografování.
Co se týče prvního bodu, pokládá se za obvyklé, že rodina ženicha sedí na pravé straně uličky a rodina nevěsty na levé straně. Avšak není ničím neobvyklým, že se páry rozhodnou zasedací pořádek neurčovat. Ať se v tomto případě rozhodnete pro první, nebo druhou možnost, je dobré, aby na místě zasedací pořádek někdo alespoň nepatrně korigoval.
V rámci obřadu je také čím dál častější, že snoubenci žádají svatebčany, aby nepoužívali své mobilní telefony. Jednak je to považováno za nezdvořilé, jednak se stává, že svatebčané chtějí zachytit některý z momentů obřadu a překáží tak svatebnímu fotografovi.
Co se sluší na svatební hostině
Mezi konáním svatebního obřadu a svatební oslavy by neměl vzniknout žádný větší prostoj. Hosté by mohli nabýt pocitu, že jste na ně zapomněli. V průběhu svatební oslavy také pronáší své projevy otec nevěsty a oba svědci. Je však pouze na vás, jestli umožníte proslov i dalším členům své rodiny nebo svým přátelům. Není ničím neobvyklým, že se proslovy zcela vynechají.
Po zahájení hostiny také přichází čas na tanec. Taneční zábavu tradičně zahajují nevěsta a ženich svým prvním tancem. Často následuje tanec s rodiči a poté volná zábava. Moderní svatby jsou však v tomto ohledu poměrně liberální a tyto tance se na nich vůbec nemusí odehrávat.
Výběr cateringu
Současné páry se snaží na svatbě zaujmout své hosty kreativním výběrem podávaného jídla. Myslete však také na to, co by mohli ocenit vaši hosté. Nikdo by neměl z vaší svatby odcházet s pocitem hladu. Určitě se nezapomeňte informovat o případných dietních omezeních vašich hostů, aby si každý našel to své.
Dress code a svatební dary
Důležitou součástí svatby je také dresscode, který by měl být všem jasně patrný již při oznamování svatby. Pravděpodobně tím nejjednodušším způsobem, jak zamýšlený dress kód komunikovat, jsou svatební webové stránky.
Jaké styly dress code se hodí?
Styl oblečení svým hostům byste měli komunikovat jasně. Nebojte se jim uvést také příklady vhodného oblečení. Jaké jsou nejčastější svatební dress codes?
- Black Tie – Formální styl, kdy se od pánů očekává černý večerní oblek nejčastěji doplněný motýlkem, dámy by měly volit dlouhé večerní šaty.
- Formal nebo Black Tie Optional – Jedná se o formální styl oblečení, který ale hostům ponechává nepatrnou volnost, dámy například mohou zvolit koktejlky.
- Neformální – Upřednostňuje pohodlí před formalitou, zvolit tak můžete prakticky cokoliv, co uznáte za vhodné.
Kdy gratulovat a předat dary?
Obecně platí, že první gratulace novomanželům přichází hned po svatebním obřadu. Jinak tomu však může být u církevních svateb. Každopádně platí zlaté pravidlo, že byste neměli na sociálních sítích jakkoliv veřejně gratulovat novomanželům ještě předtím, než sami zveřejní svůj velký životní krok.
Ačkoliv není nutné předávat svatební dar přímo ve svatební den (máte na to dokonce čas až 12 měsíců po svatbě), není příjemné, když přijdete na svatební oslavu s prázdnýma rukama. Novomanželé také mají často seznam svatebních darů, který je vhodným nápadníkem pro všechny, kteří nechtějí novomanželům dát hotovost.
Nezapomeňte poděkovat
Ať už zvládnete svým hostům poděkovat osobně, nebo tak uděláte později jinak, rozhodně na to nezapomínejte. Každé poděkování by mělo odrážet vaši radost z toho, že jste mohli společně sdílet váš velký den.
Pokud budete děkovat za hmotný dar, potěšte svého obdarovatele tím, že mu nadšeně popíšete skvělé možnosti využití jeho daru. Pokud se rozhodnete děkovat elektronicky, nezapomeňte poděkování adresovat co nejdříve po svatbě.
Protančete svatební etiketou
Ačkoliv můžete mít ze slova etiketa hrůzu, možná jste právě zjistili, že vaše svatba v tomto ohledu bude rozhodně méně svázaná než svatba vašich rodičů či prarodičů. Moderní svatební etiketa je pružná a vy si ji můžete bez výčitek často ohýbat podle své potřeby.
Díky dodržování nepsaných svatebních pravidel však můžete docílit toho, že se vaši hosté budou na svatbě cítit jako ryby ve vodě a budou místo konání opouštět s úsměvem na tváři. A to jsou věci, které si budete ze svého velkého dne pamatovat i vy!